Zabal chmury s vo.balem, skutečně ekologickým voskovaným ubrouskem

Zabal chmury s vo.balem, skutečně ekologickým voskovaným ubrouskem

Kromě zajímavých rozhovorů a článků týkajících se odpadu a jeho využití sem občas odložíme nějakou novinku nebo zajímavost týkající se našeho vo.balu. V této se třeba dozvíš, jak je možné, že s vo.balem kromě mísy s těstem zabalíš i environmentální chmury.

Jen v Česku ročně spotřebujeme čtyři miliardy mikrotenových sáčků. Kdybychom je narovnali za sebe, bylo by jimi možné pětadvacetkrát omotat celou zeměkouli. Mikrotenové sáčky jsou navíc velmi špatně recyklovatelné. V kontejnerech se jich nikdy nenahromadí tuna, aby s nimi bylo možné dál pracovat, a proto často končí ve spalovnách nebo na skládkách.1 

Firmy jsou si tohoto problému vědomé, a tak stále častěji v obchodech nacházíme nějaké alternativy v podobě opakovaně použitelného sáčku. V poslední době je trendy  vyrábět si takový sáček sám, což je vůbec nejlepší varianta, protože na výrobu často použijete textilii, kterou byste jinak pravděpodobně vyhodili. V čem však domů donést koláč nebo třeba štrůdl? A v čem doma uchovávat pečivo? 

Odpověď na tuto otázku znaly již naše babičky, které uchovávaly chleba a jiné pečivo v povoskovaném plátnu. Vosk je antibakteriální a má i antiseptické účinky a mimo to krásně voní. Povoskované plátno po použití navíc stačilo jen opláchnout vlažnou vodou a dalo se používat znovu a znovu. Právě tento koncept se nyní vrací a na trh přichází mnoho různých povoskovaných ubrousků. Jistě, jejich použitím zamezíme nadprodukci mikrotenových sáčků, což je samo o sobě obrovské plus. Nicméně stojí za to se zamyslet i nad tím, z čeho jsou tyto produkty vyráběné a jaký mají životní cyklus.

Většina z nich totiž používá pro výrobu biobavlnu, tedy zcela nově vyrobenou surovinu, která k nám navíc putuje ze vzdálených asijských zemí. Právě tento rozměr nás (mě a mou kolegyni) na mnohých produktech propagovaných jako environmentálně uvědomělých zarážel. Proto jsme hledaly způsob, jak vyrábět voskované ubrousky skutečně ekologicky a rozhodly jsme se spolupracovat s ECTIMEX, velkoskladem secondhandů, který nám dodává bavlněné textilie, jež již nemají další využití. Všechny naše ubrousky jsou tedy vytvořené z odpadního textilu, čímž předcházíme výrobě toho nového. Kromě ekologických výhod, to má i bonus ekonomický. Díky tomu, že využíváme upcyklované látky, náš vo.bal je výrazně levnější než většina jiných voskovaných ubrousků. I proto si náš set tří vo.balů můžeš pořídit za cenu, za kterou jinde pořídíš pouze jediný voskovaný ubrousek. To dělá z vo.balu dostupnou alternativu k potravinové fólii, kterou si mohou dovolit skutečně všichni.

Sociální rozměr je pro nás důležitý. Bez uvědomělé komunity se nám totiž nikdy nepodaří být skutečně ekologičtí. Abychom toho společně dosáhli, musíme se snažit být citliví nejen k otázkám environmentálním, ale i otázkám sociálním. Proto jsme se rozhodly jít příkladem a do projektu jsme zapojily sociálně angažovaný rozměr. Zavázaly jsme se, že do výroby budeme zapojovat sociálně marginalizované skupiny. Naše firma proto začala spolupracovat s Přestupní stanicí a od té doby pro nás všechny látky na vo.bal stříhá Markéta. Díky tomu s vo.balem kromě mísy s těstem zabalíš třeba i své environmentální chmury nebo strach z rostoucí společenské propasti. 

Že ještě nemáš vo.bal a chceš? Pořídit si ho můžeš přes náš Facebook nebo Instagram a navíc si ho můžeš i vlastnoručně vyrobit. Jen si vyber vzor a my ti pošleme vše potřebné! Více si už necháme na příští článek, ve kterém se dozvíš, jak se o vo.bal starat a jak si ho doma vyrobit.

Markéta